Kommittéer

Här hittar du Frivilliga Räddningstjänstens regionala webbsidorna och de lokala kontaktuppgifterna.

Klicka på pilen i slutet av regions namnet.

Kontaktuppgifter och webbsidor

Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Veli-Pekka Kärkölä vepe.karkola@gmail.com Luoteis-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Juho Aarnio juho.aarnio@saunalahti.fi Riihimäen paikallistoimikunta Kanta-Häme
Suvi Pyyvaara suvi.pyyvaara@gmail.com Tampereen paikallistoimikunta Pirkanmaa
Anne Perko anneperko@gmail.com Etelä-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Mika Luoto luoto.mika@gmail.com Ylä-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Laura Jussila jussila.laura86@hotmail.fi Oriveden paikallistoimikunta Pirkanmaa
Irma Haavisto vapepa.forssa@gmail.com Forssan paikallistoimikunta Kanta-Häme
Taru Leskinen taruleskinen@gmail.comm Päijät-Hämeen paikallistoimikunta Päijät-Häme
Hellevi Ahoniemi hellevi.ahoniemi@gmail.com Mänttä-Vilppulan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Tarja Lindstedt hameenlinna.vapepa@gmail.com Hämeenlinna Kanta-Häme
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Päivi Ilves paivi.ilves@ekarjala.fi Maakuntatoimikunta Etelä-Karjala
Jarmo Kujanpää jarmo.t.kujanpaa@gmail.com Maakuntatoimikunta Etelä-Savo
Anne Vainio anne.vainio@pp7.inet.fi Maakuntatoimikunta Kymenlaakso
Jouni Tykkä jouni.tykka@gmail.com Haminan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Tytti Båga vapepa.imatra@gmail.com Imatran paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Erkki Hänninen erkkihan@hotmail.fi Juvan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Jorma Lindström vapepa.kotka@gmail.com Kotkan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Leif Ekroth vapepalpr@gmail.com Lappeenrannan paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Antti Ranta ranta.antti67@gmail.com Sulkavan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Juha Häkkinen junnumanni@gmail.com Mikkelin paikallistoimikunta Etelä-Savo
Jarmo Kujanpää jarmo.t.kujanpaa@gmail.com Joroisten paikallistoimikunta Etelä-Savo
Risto Eronen eronenriku@gmail.com Puumalan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Sauli Peltola sauli.peltola@hotmail.fi Iitin paikallistoimikunta Kymenlaakso
Anne Vainio anne.vainio@pp7.inet.fi Kouvolan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Martti Koponen vapepa.savonlinna@gmail.com Savonlinnan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Parikkala-Rautjärven paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Marko Kilpeläinen marko.t.kilpelainen@gmail.com Maakuntatoimikunta Keski-Suomi
Pirkko Koskela pirkko.koskela@suomi24.fi Jyvässeudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Erkki Rautiainen ekirautiainen@gmail.com Jämsä-Keuruun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Tanja Kyrönlahti kyronlahti.tanja@gmail.com Pohjoisen Keski-Suomen paikallistoimikunta Keski-Suomi
Jari Kiviniemi jari.kiviniemi@metsagroup.com Ääneseudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Hannu Siivikko hannu.siivikko@gmail.com Inarin paikallistoimikunta Lappi
Toivo Stenroos toivo.stenroos@gmail.com Kemijärvi Lappi
Suvi Ikonen supa.ikonen@gmail.com Kittilän paikallistoimikunta Lappi
Hugo Helminen vapepa.merilappi@gmail.com Meri-Lapin paikallistoimikunta Lappi
Veli-Pekka Kurki vp.kurki@gmail.com Muonion paikallistoimikunta Lappi
Ulla-Maija Perttunen unalappi@outlook.com Posion paikallistoimikunta Lappi
Veli-Pekka Kurki vp.kurki@gmail.com Tunturilapin paikallistoimikunta Lappi
Samuli Näkkälä samuli.nakkala@pp.inet.fi Tunturilappi/Enontekiö Lappi
Jaana Kurkkio vapepa.yllas@gmail.com Tunturilappi/Ylläs Lappi
Keijo Pakarinen keijopakarinen3@gmail.com Rovaseudun paikallistoimikunta Lappi
Sauli Kuha sauli.kuha@hotmail.com Rovaseutu/Ranua Lappi
Juhani Aaltonen juhani.i.aaltonen@gmail.com Salla Lappi
Aila Leinonen aila.leinonen@rantakaira.fi Simon paikallistoimikunta Lappi
Hannu Tervo htervo3@gmail.com Sodankylä Lappi
Lotta Holma lottainkeri@gmail.com Utsjoen paikallistoimikunta Lappi
Tero Hyttinen tero-hyttinen@hotmail.com Ylitornio-Pellon paikallistoimikunta Lappi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Aana Vainio aana.vainio@gmail.com Maakuntatoimikunnan pj. Pohjanmaa
Janne Ritola janne.ritola@outlook.com Maakuntatoimikunnan varapj. Pohjanmaa
Risto Eloranta risto.eloranta@nastia.fi Suupohjan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Janne Ritola janne.ritola@outlook.com Lakeuden paikallistoimikunta Pohjanmaa
Petri Karlsson petri.karlsson@gmail.com Suomenselän paikallistoimikunta Pohjanmaa
Suvi Linjamäki suvi.linjamaki@gmail.com Härmänmaan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Julius Pulli julius.pulli@gmail.com Keski-Pohjanmaan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Sami Pienimäki sami.pienimaki@netikka.fi Kyrönmaan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Esa Erkkilä e.erkkila@hotmail.com Maakuntatoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Anne-Maarit Hintikka anne-maarit.hintikka@haapavesi.fi Jokilaaksojen paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Petri Koistinen petri.koistinen.pk@gmail.com Kajaanin paikallistoimikunta Kainuu
Mika Tauriainen mika.taurinen71@gmail.com Kuusamon paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Miika Mielityinen miika.mielityinen@gmail.com Oulun seudun paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Esa Erkkilä e.erkkila@hotmail.com Pudasjärvi-Taivalkosken paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Pentti Remes pentti.remes1018@gmail.com Ylä-Kainuun paikallistoimikunta Kainuu
Pekka Niskanen pekkamniskanen@gmail.com Kuhmo-Sotkamon paikallistoimikunta Kainuu
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Timo Vuorisalo timo.vuorisalo@panelianterastyo.fi Maakuntatoimikunnan pj Satakunta
Sami Nygård nuohousaika@gmail.com Maakuntatoimikunta vpj. Satakunta
Mikko Linnainsaari duccula@gmail.com Keski-Satakunnan paikallistoimikunta Satakunta
Tero Seessalo tekasees@gmail.com Porin seudun paikallistoimikunta Satakunta
Vesa Vahtokari vesa.vahtokari@gmail.com Rauman seudun paikallistoimikunta Satakunta
Helka Reiman helka.reiman@gmail.com Sastamalan paikallistoimikunta Satakunta
Jussi Viljakainen jussi.viljakainen@gmail.com Pohjois-Satakunnan toimikunta Satakunta
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Sanna Hirvonen sandehirvonen@gmail.com Joensuun paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Reijo Jumppanen reijoo.jumppanen@gmail.com Keski-Karjalan paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Jouni Nuutinen vapepa.kuopio@gmail.com Kuopion paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Mervi Vatanen mervi.vatanen61@gmail.com Leppävirran paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Juha Karhinen j.karhinen@telemail.fi Pielisen-Karjalan paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Sari Lumme sarilumme@gmail.com Sisä-Savon paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Senni-Milla Luostarinen sennimillal@gmail.com Varkauden paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Osmo Tolonen vapepays@gmail.com Ylä-Savon paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Erkki Pulkkinen eki.pulkkinen@kolumbus.fi Maakuntatoimikunta Uusimaa
Diana Nordström nordstrom.diana@gmail.com Raaseporin paikallistoimikunta Uusimaa
Mirva Hiltunen jakikepsi@gmail.com Itä-Uudenmaan paikallistoimikunta Uusimaa
Ari-Pekka Arponen ari-pekka.arponen@welho.com Helsingin paikallistoimikunta - Stadivapepa Uusimaa
Susanna Nurmela suski.nurmela@gmail.com Keski-Uudenmaan paikallistoimikunta Uusimaa
Anders Blomberg anders.blomberg.spr@gmail.com Espoon paikallistoimikunta Uusimaa
Antti Terävä antti.j.terava@gmail.com Vantaan paikallistoimikunta Uusimaa
Tony Saarelma tony.saarelma@se.com Lohjan paikallistoimikunta Uusimaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Virpi Arvola arvolavirpi@gmail.com Auranmaa ja Loimaan seutu Varsinais-Suomi
Tom Karell tom.karell@gmail.com Kemiönsaaren paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Mirva Isaksson mirvaisaksson@gmail.com Paraisten paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Virpi Laine virpi.a.laine@gmail.com Raision seudun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Harri Salminen vapepa.salo@gmail.com Salon alueen paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Stina Törnblom stinatornblom@gmail.com Kaarinan seudun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Paavo Vilpo paavo.vilpo@turunvapepa.fi Turun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tuula Palviainen tuula.i.palviainen@gmail.com Vakka-Suomen paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tommi Virtanen tommi.virtanen@punainenristi.fi Varsinais-Suomen alueelliset ryhmät Varsinais-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Mirva Isaksson mirvaisaksson@gmail.com Pargas-Parainen Varsinais-Suomi
Peter Nummelin peternummelin@hotmail.com Kimitoön-Kemiönsaari Varsinais-Suomi
Helena Fabritius helena.fabritius@slc.fi Kimitoön-Kemiönsaari Varsinais-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Linda Larsson l.l.2013.08.03@gmail.com - Åland
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Niklas Kortell niklas.kortell (at) hotmail.com Kronoby lokalkommitte Österbotten
Håkan Johansson hakan.johansson (at) multi.fi Pedersöre lokalkommitte Österbotten
Göran Back goran.back (at) gmail.com Närpes lokalkommitte Österbotten