Kommittéer

Här hittar du Frivilliga Räddningstjänstens regionala webbsidorna och de lokala kontaktuppgifterna.

Kontaktuppgifter och webbsidor

Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Harri Mokkila harri.mokkila.hm@gmail.com Luoteis-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Juho Aarnio juho.aarnio@saunalahti.fi Riihimäen paikallistoimikunta Kanta-Häme
Suvi Pyyvaara suvi.pyyvaara@gmail.com Tampereen paikallistoimikunta Pirkanmaa
Juuso Hyvärinen juuso.hyvarinen@tuni.fi Etelä-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Päivi Kuusniemi paivi.kuusniemi@gmail.com Virtain paikallistoimikunta Pirkanmaa
Laura Jussila jussila.laura86@hotmail.fi Oriveden paikallistoimikunta Pirkanmaa
Tarja Safonoff vapepa.forssa@gmail.com Forssan paikallistoimikunta Kanta-Häme
Pasi Murto pasi.murto@phnet.fi Päijät-Hämeen paikallistoimikunta Päijät-Häme
Hellevi Ahoniemi hellevi.ahoniemi@gmail.com Mänttä-Vilppulan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Jouni Tykkä jouni.tykka@gmail.com Haminan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Ari Ahtiainen vapepa.imatra@gmail.com Imatran paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Erkki Hänninen erkkihan@hotmail.fi Juvan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Jari Skriko vapepa.kotka@gmail.com Kotkan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Juha Ronkainen vapepalpr@gmail.com Lappeenrannan paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Antti Ranta ranta.antti67@gmail.com Sulkavan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Juha Häkkinen junnumanni@gmail.com Mikkelin paikallistoimikunta Etelä-Savo
Jarmo Kujanpää jarmo.t.kujanpaa@gmail.com Joroisten paikallistoimikunta Etelä-Savo
Risto Eronen eronenriku@gmail.com Puumalan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Esko Käki ekovire@gmail.com Iitin paikallistoimikunta Kymenlaakso
Anne Vainio anne.vainio@pp7.inet.fi Kouvolan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Martti Koponen vapepa.savonlinna@gmail.com Savonlinnan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Esa Kourujärvi esa@kourujarvi.fi Parikkala-Rautjärven paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Juha Vimpari keskisuomi@vapepa.info Maakuntatoimikunta Keski-Suomi
Pirkko Koskela pirkko.koskela@suomi24.fi Jyvässeudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Erkki Rautiainen ekirautiainen@gmail.com Jämsä-Keuruun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Tanja Kyrönlahti kyronlahti.tanja@gmail.com Pohjoisen Keski-Suomen paikallistoimikunta Keski-Suomi
Maija Linnala m.linnala@luukku.com Ääneseudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Samuli Näkkälä samuli.nakkala@pp.inet.fi Enontekiön paikallistoimikunta Lappi
Hannu Siivikko hannu.siivikko@gmail.com Inarin paikallistoimikunta Lappi
Suvi Ikonen supa.ikonen@gmail.com Kittilän paikallistoimikunta Lappi
Veli-Pekka Kurki vp.kurki@gmail.com Tunturilapin paikallistoimikunta Lappi
Hugo Helminen vapepa.merilappi@gmail.com Meri-Lapin paikallistoimikunta Lappi
Veli-Pekka Kurki vp.kurki@gmail.com Muonion paikallistoimikunta Lappi
Voitto Laatikainen voitto.laatikainen@gmail.com Posion paikallistoimikunta Lappi
Reijo Köngäs Reijo.Kongas@gmail.com Rovaseutu Lappi
Aila Leinonen aila.leinonen@rantakaira.fi Simon paikallistoimikunta Lappi
Lotta Holma lottainkeri@gmail.com Utsjoen paikallistoimikunta Lappi
Tero Hyttinen tero-hyttinen@hotmail.com Ylitornion paikallistoimikunta Lappi
Jaana Kurkkio vapepa.yllas@gmail.com Ylläksen paikallistoimikunta Lappi
Toivo Stenroos toivo.stenroos@gmail.com Kemijärvi Lappi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Aana Vainio aana.vainio@gmail.com Maakuntatoimikunta Pohjanmaa
Risto Eloranta risto.eloranta@nastia.fi Suupohjan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Anne Mattila anne.mattila@ilmajoki.fi Lakeuden paikallistoimikunta Pohjanmaa
Petri Karlsson petri.karlsson@gmail.com Suomenselän paikallistoimikunta Pohjanmaa
Maria Koski maikkoo79@hotmail.com Härmänmaan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Julius Pulli julius.pulli@gmail.com Keski-Pohjanmaan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Sami Pienimäki sami.pienimaki@netikka.fi Kyrönmaan paikallistoimikunta Pohjanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Anne-Maarit Hintikka anne-maarit.hintikka@haapavesi.fi Jokilaaksojen paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Petri Koistinen petri.koistinen.pk@gmail.com Kajaanin paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Mika Tauriainen mika.tauriainen71@gmail.comfi Kuusamon paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Sari Huotari shuotari@gmail.com Oulun seudun paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Esa Erkkilä e.erkkila@hotmail.com Pudasjärvi-Taivalkosken paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Johan Heino johan@aska.fi Ylä-Kainuun paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Pekka Niskanen pekkamniskanen@gmail.com Kuhmo-Sotkamon paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Timo Vuorisalo timo.vuorisalo@panelianterastyo.fi Keski-Satakunnan paikallistoimikunta Satakunta
Reijo Valin reijo.valin@pp.inet.fi Keski-Satakunnan paikallistoimikunta Satakunta
Juha-Matti Raitaniemi jmraitaniemi@gmail.com Porin seudun paikallistoimikunta Satakunta
Helka Reiman helka.reiman@gmail.com Sastamalan paikallistoimikunta Satakunta
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Mauno Kokkonen mauno.kokkonen@opaasi.fi Joensuun paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Sari Eerikäinen saparo79@gmail.com Keski-Karjalan paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Jouni Nuutinen vapepa.kuopio@gmail.com Kuopion paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Anja Holppainen anjak.holopainen@gmail.com Leppävirran paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Juha Karhinen j.karhinen@telemail.fi Pielisen-Karjalan paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Sirkka-Liisa Immonen sirkkaliisaimmonen2@gmail.com Sisä-Savon paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Senni-Milla Luostarinen sennimillal@gmail.com Varkauden paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Osmo Tolonen vapepays@gmail.com Ylä-Savon paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Ari-Pekka Arponen ari-pekka.arponen@welho.com Maakuntatoimikunta Uusimaa
Diana Nordström nordstrom.diana@gmail.com Raaseporin paikallistoimikunta Uusimaa
Anna-Mari Matikainen helkynkennel@gmail.com Porvoon paikallistoimikunta Uusimaa
Ari-Pekka Arponen ari-pekka.arponen@welho.com Helsingin paikallistoimikunta - Stadivapepa Uusimaa
Reino Ruotsalainen reino.ruotsalainen@kolumbus.fi Keravan paikallistoimikunta Uusimaa
Susanna Nurmela suski.nurmela@gmail.com Nurmijärven paikallistoimikunta Uusimaa
Markus Karkman karkman@iki.fi Mäntsälän paikallistoimikunta Uusimaa
Anders Blomberg anders.blomberg.spr@gmail.com Espoon paikallistoimikunta Uusimaa
Hanne-Mari Kujala hannemari.kujala@gmail.com Järvenpään paikallistoimikunta Uusimaa
Taina Juvonen taena.juvonen@gmail.com Vantaan paikallistoimikunta Uusimaa
Erkki Huovinen erkki.huovinen@pp.inet.fi Hyvinkään paikallistoimikunta Uusimaa
Tony Saarelma tony.saarelma@se.com Lohjan paikallistoimikunta Uusimaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Peter Nummelin peternummelin@hotmail.com Kemiönsaaren paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tiina Eriksson tiinasson@gmail.com Paraisten paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Virpi Laine virpi.a.laine@gmail.com Raision seudun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Timo Smolander vapepa.salo@gmail.com Salon alueen paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Stina Törnblom stinatornblom@gmail.com Kaarinan seudun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Paavo Vilpo paavo.vilpo@turunvapepa.fi Turun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tuula Palviainen tuula.palviainen@uusikaupunki.fi Vakka-Suomen paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tommi Virtanen tommi.virtanen@punainenristi.fi Varsinais-Suomen alueelliset ryhmät Varsinais-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Jerker Hagström sjerker.hagstrom@gmail.com Pargas-Parainen Varsinais-Suomi
Peter Nummelin peternummelin@hotmail.com Kimitoön-Kemiönsaari Varsinais-Suomi
Helena Fabritius helena.fabritius@slc.fi Kimitoön-Kemiönsaari Varsinais-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Linda Larsson l.l.2013.08.03@gmail.com - Åland
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Niklas Kortell niklas.kortell (at) hotmail.com Kronoby lokalkommitte Österbotten
Håkan Johansson hakan.johansson (at) multi.fi Pedersöre lokalkommitte Österbotten
Göran Back goran.back (at) gmail.com Närpes lokalkommitte Österbotten