Kommittéer och larmgrupper

Här hittar du Frivilliga Räddningstjänstens regionala webbsidorna och de lokala kontaktuppgifterna.

Kontaktuppgifter och webbsidor

Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Harri Mokkila harri.mokkila.hm@gmail.com Luoteis-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Timo Juvonen timo.juvonen@viestin.fi Riihimäen paikallistoimikunta Kanta-Häme
Hanna Laasanen hml69@live.com Tampereen paikallistoimikunta Pirkanmaa
Tarja Sirola tarja.sirola4@gmail.com Etelä-Pirkanmaan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Päivi Kuusniemi paivi.kuusniemi@gmail.com Virtain paikallistoimikunta Pirkanmaa
Laura Jussila jussila.laura86@hotmail.fi Oriveden paikallistoimikunta Pirkanmaa
Tarja Safonoff vapepa.forssa@gmail.com Forssan paikallistoimikunta Kanta-Häme
Pasi Murto pasi.murto@phnet.fi Päijät-Hämeen paikallistoimikunta Päijät-Häme
Hellevi Ahoniemi hellevi.ahoniemi@gmail.com Mänttä-Vilppulan paikallistoimikunta Pirkanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Jouni Tykkä jouni.tykka@gmail.com Haminan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Ari Ahtiainen vapepa.imatra@gmail.com Imatran paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Erkki Hänninen erkkihan@hotmail.fi Juvan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Jari Skriko vapepa.kotka@gmail.com Kotkan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Juha Ronkainen vapepalpr@gmail.com Lappeenrannan paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Antti Ranta ranta.antti67@gmail.com Sulkavan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Juha Häkkinen junnumanni@gmail.com Mikkelin paikallistoimikunta Etelä-Savo
Jarmo Kujanpää jarmo.t.kujanpaa@gmail.com Joroisten paikallistoimikunta Etelä-Savo
Risto Eronen eronenriku@gmail.com Puumalan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Esko Käki ekovire@gmail.com Iitin paikallistoimikunta Kymenlaakso
Anne Vainio anne.vainio@pp7.inet.fi Kouvolan paikallistoimikunta Kymenlaakso
Martti Koponen vapepa.savonlinna@gmail.com Savonlinnan paikallistoimikunta Etelä-Savo
Esa Kourujärvi esa@kourujarvi.fi Parikkala-Rautjärven paikallistoimikunta Etelä-Karjala
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Juha Vimpari puheenjohtaja@vapepakeski-suomi.fi Puheenjohtaja, Keski-Suomen maakuntatoimikunta Keski-Suomi
Heikki Maukonen varapuheenjohtaja@vapepakeski-suomi.fi Varapuheenjohtaja, Keski-Suomen maakuntatoimikunta Keski-Suomi
Aki Valonen aki.valonen@redcross.fi Sihteeri, Keski-Suomen maakuntatoimikunta Keski-Suomi
Juha Peltonen juha.s.peltonen@elisanet.fi Puheenjohtaja, Jyvässeudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Pirkko Koskela pirkko.koskela@suomi24.fi Varapuheenjohtaja, Jyvässeudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Heikki Viljanen viljanenheikki@gmail.com Sihteeri, Jyvässeudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Erkki Rautiainen ekirautiainen@gmail.com Puheenjohtaja, Jämsä-Keuruun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Eila Laaksonen eilalaaksonen@hotmail.com Varapuheenjohtaja, Jämsä-Keuruun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Sari Kivelä kivela.sari70@gmail.com Sihteeri, Jämsä-Keuruun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Tanja Kyrönlahti kyronlahti.tanja@gmail.com Puheenjohtaja, Pohjoisen Keski-Suomen paikallistoimikunta Keski-Suomi
Risto Hopponen rishopp@hotmail.com Varapuheenjohtaja, Pohjoisen Keski-Suomen paikallistoimikunta Keski-Suomi
Jukka Pappinen oh6mwq@oh6aad.net Sihteeri, Pohjoisen Keski-Suomen paikallistoimikunta Keski-Suomi
Tapio Hytönen tapio.hytonen@pp.inet.fi Puheenjohtaja, Ääneseudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Jari Kiviniemi jari.kiviniemi@metsagroup.com Varapuheenjohta, Ääneseudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Mervi Oksanen meroksan@gmail.com Sihteeri, Ääneseudun paikallistoimikunta Keski-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Taina Vuolteenaho t.vuolteenaho@hotmail.com Enontekiön paikallistoimikunta Lappi
Paavo Nevalainen pnevalainen58@gmail.com Inarin paikallistoimikunta Lappi
Suvi Ikonen supa.ikonen@gmail.com Kittilän paikallistoimikunta Lappi
Veli Ajanki v.ajanki@suomi24.fi Kolarin paikallistoimikunta Lappi
Ninja Lintula vapepa.merilappi@gmail.com Meri-Lapin paikallistoimikunta Lappi
Veli-Pekka Kurki vp.kurki@gmail.com Muonion paikallistoimikunta Lappi
Voitto Laatikainen voitto.laatikainen@gmail.com Posion paikallistoimikunta Lappi
Reijo Köngäs Reijo.Kongas@gmail.com Rovaseutu Lappi
Aila Leinonen aila.leinonen@rantakaira.fi Simon paikallistoimikunta Lappi
Lotta Holma lottainkeri@gmail.com Utsjoen paikallistoimikunta Lappi
Pentti Parkkila pprr@hotmail.fi Ylitornion paikallistoimikunta Lappi
Anne Pantsu vapepa.yllas@gmail.com Ylläksen paikallistoimikunta Lappi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Jarmo Ojajärvi jarmo.ojajarvi@pohjanmaanvapepa.fi Suomenselkä Etelä-Pohjanmaa
Michaela Grönlund michaela.grönlund@pohjanmaanvapepa.fi Kokkola-Perhonjokilaakso Keski-Pohjanmaa
Tero Mustonen tero.mustonen@saiedu.fi Kauhajoki-Suupohja Etelä-Pohjanmaa
Risto Eloranta risto.eloranta@nastia.fi Kauhajoki-Suupohja Etelä-Pohjanmaa
Veli-Markku Järvilehto velimarkku.jarvilehto@gmail.com Lakeus-Ilkkujat Etelä-Pohjanmaa
Jani Kantokoski jani@kantokoski.fi Lakeus-Ilkkujat Etelä-Pohjanmaa
Juha Ahola juha.ahola@netikka.fi Lakeus-Ilkkujat Etelä-Pohjanmaa
Petri Karlsson petri.karlsson@gmail.com Suomenselkä Etelä-Pohjanmaa
Kalevi Savisaari kalevi.savisaari@gmail.com Suomenselkä Etelä-Pohjanmaa
Eija Pippola eija.pippola@gmail.com Suomenselkä Etelä-Pohjanmaa
Veli Kujala veli.kujala@alavus.fi Suomenselkä Etelä-Pohjanmaa
Antti Asuinmaa antti.asuinmaa@netikka.fi Härmänmaa-Järviseutu Etelä-Pohjanmaa
Jukka Tauriainen jukka.tauriainen@live.fi Härmänmaa-Järviseutu Etelä-Pohjanmaa
Suvi Linjamäki suvi.linjamaki@gmail.com Härmänmaa-Järviseutu Etelä-Pohjanmaa
Anumaija Viitala anumaija.viitala@hotmail.com Härmänmaa-Järviseutu Etelä-Pohjanmaa
Markku Törmä markku.torma@kotinet.com Kokkola-Perhonjokilaakso Keski-Pohjanmaa
Marko Järvenoja marko.jarvenoja@saunalahti.fi Kokkola-Perhonjokilaakso Keski-Pohjanmaa
Vesa Viitala anumaija85@hotmail.com Kokkola-Perhonjokilaakso Keski-Pohjanmaa
Marjo Ala-Kopsala marjo.ala-kopsala@kotinet.com Kokkola-Perhonjokilaakso Keski-Pohjanmaa
Riitta Maunuksela riitta.maunuksela@gmail.com Kokkola-Perhonjokilaakso Keski-Pohjanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Anne-Maarit Hintikka anne-maarit.hintikka@haapavesi.fi Jokilaaksojen paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Petri Koistinen petri.koistinen.pk@gmail.com Kajaanin paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Jari Oikarainen jari.oikarainen@insoikarainen.fi Kuusamon paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Pekka Mattila pekka.mattila@me.com Oulun seudun paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Esa Erkkilä e.erkkila@hotmail.com Pudasjärvi-Taivalkosken paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Johan Heino johan@aska.fi Ylä-Kainuun paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Pekka Niskanen pekkamniskanen@gmail.com Kuhmo-Sotkamon paikallistoimikunta Pohjois-Pohjanmaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Timo Vuorisalo timo.vuorisalo@panelianterastyo.fi Keski-Satakunnan paikallistoimikunta Satakunta
Reijo Valin reijo.valin@pp.inet.fi Keski-Satakunnan paikallistoimikunta Satakunta
Juha-Matti Raitaniemi jmraitaniemi@gmail.com Porin seudun paikallistoimikunta Satakunta
Antti Tolvanen tolvanen103@gmail.com Sastamalan paikallistoimikunta Satakunta
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Berit Kasurinen vapepajoensuu@gmail.com Joensuun paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Erno Olkkonen erno.olkkonen@sukeltaja.fi Keski-Karjalan paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Jouni Nuutinen vapepa.kuopio@gmail.com Kuopion paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Mervi Vatanen mervi.vatanen61@gmail.com Leppävirran paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Pekka Lautanen pekkalautanen@gmail.com Pielisen-Karjalan paikallistoimikunta Pohjois-Karjala
Tarmo Huttunen ssvapepa@gmail.com Sisä-Savon paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Juha Lappi juha.lappi@pp.inet.fi Varkauden paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Seppo Määttä vapepays@gmail.com Ylä-Savon paikallistoimikunta Pohjois-Savo
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Diana Nordström nordstrom.diana@gmail.com Raaseporin paikallistoimikunta Uusimaa
Anna-Mari Matikainen helkynkennel@gmail.com Porvoon paikallistoimikunta Uusimaa
Jukka Lehtiranta jukka.lehtiranta@gmail.com Helsingin paikallistoimikunta - Stadivapepa Uusimaa
Reino Ruotsalainen reino.ruotsalainen@kolumbus.fi Keravan paikallistoimikunta Uusimaa
Susanna Nurmela suski.nurmela@gmail.com Nurmijärven paikallistoimikunta Uusimaa
Markus Karkman karkman@iki.fi Mäntsälän paikallistoimikunta Uusimaa
Pekka Ahola Pekka.Ahola@iki.fi Espoon paikallistoimikunta Uusimaa
Hanne-Mari Kujala Hanne-Mari.kujala@kolumbus.fi Järvenpään paikallistoimikunta Uusimaa
Erkki Pulkkinen eki.pulkkinen@kolumbus.fi Vantaan paikallistoimikunta Uusimaa
Erkki Huovinen erkki.huovinen@pp.inet.fi Hyvinkään paikallistoimikunta Uusimaa
Ruth Stenius-Levänen ruthsteniuslevanen@gmail.com Lohjan paikallistoimikunta Uusimaa
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Peter Nummelin peternummelin@hotmail.com Kemiönsaaren paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tiina Eriksson tiinasson@gmail.com Paraisten paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Marjo Salonen marjo.salonen@somero.fi Raision seudun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Timo Smolander vapepa.salo@gmail.com Salon alueen paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Stina Törnblom stinatornblom@gmail.com Kaarinan seudun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Paavo Vilpo paavo.vilpo@turunvapepa.fi Turun paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tuula Palviainen tuula.palviainen@uusikaupunki.fi Vakka-Suomen paikallistoimikunta Varsinais-Suomi
Tommi Virtanen tommi.virtanen@punainenristi.fi Varsinais-Suomen alueelliset ryhmät Varsinais-Suomi
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Ordförande E-post Lokalkommittén Landskapskommittén
Niklas Kortell niklas.kortell (at) hotmail.com Kronoby lokalkommitte Österbotten
Håkan Johansson hakan.johansson (at) multi.fi Pedersöre lokalkommitte Österbotten
Göran Back goran.back (at) gmail.com Närpes lokalkommitte Österbotten