HELA25 – Varautumisesta vastetta!

Otsikkokuva: Eija Pippola

HELA25 – monialainen harjoitustapahtuma viranomaisten ja vapaaehtoisten yhteistyön vahvistajana

Suomen turvallisuusympäristö on jatkuvassa muutoksessa, mikä edellyttää viranomaisilta ja kunnilta valmiutta vastata monenlaisiin uhkiin ja onnettomuuksiin. Varautumisvelvollisuus korostuu entisestään, ja sen onnistuminen on riippuvainen tehokkaasta yhteistyöstä eri toimijoiden välillä, mukaan lukien vapaaehtoiset. HELA25 -harjoitustapahtuma, joka järjestettiin syyskuun 19.-21. välisenä aikana entisen Lentosotakoulun alueella Kauhavalla, toimi konkreettisena esimerkkinä tästä pyrkimyksestä, keskittyen viranomaisten ja kuntien varautumisvelvoitteen tukemiseen sekä vapaaehtoisten roolien selkeyttämiseen suuronnettomuuksien tukitehtävissä.

HELA25 ei ollut pelkkä harjoitus; se oli monialainen, toiminnallinen tapahtuma, jonka päämääränä oli osallistujien henkilökohtaisen auttamisvalmiuden kasvattaminen sekä kolmannen sektorin ja viranomaisten välisen yhteistyön tiivistäminen. Harjoituksen ydinajatuksena oli antaa osallistujille rohkeutta, valmiuksia ja osaamista toimia auttajina onnettomuus- ja häiriötilanteissa. Tämä edellytti ymmärryksen lisäämistä johdetun ja koordinoidun toiminnan merkityksestä, sillä kaaoksen keskellä tehokas toiminta perustuu selkeään johtorakenteeseen ja yhteiseen tilannekuvaan.

Kuva Mikko Koljander Kuva Mikko Koljander
Punaisen Ristin ensiapuryhmien varusteita vasemmassa kuvassa. Oikealla evakuointikeskusyksikköön kuuluvan EEC teltan pystyttämistä valmiuspäällikkö Aki Valosen johdolla. Kuvat yllä: Mikko Koljander.

Yksi HELA25:n merkittävimmistä tavoitteista oli kouluttaa uusia Vapepa-johtajaharjoittelijoita. Vapaaehtoiset ovat korvaamaton resurssi kriisitilanteissa, mutta heidän tehokas hyödyntämisensä edellyttää päteviä johtajia, jotka pystyvät organisoimaan ja ohjaamaan toimintaa viranomaisten kanssa sovitulla tavalla. Harjoituksen avulla pyrittiin vahvistamaan monialaisen, vapaaehtoisista rakentuvan johto-organisaation kyvykkyyttä vastata viranomaisyhteistyön vaatimuksiin, jotta vapaaehtoisten panos voitaisiin maksimoida.

Harjoitustapahtuma rakentui huolellisesti suunnitellun kokonaisuuden ympärille, johon kuului erilliskoulutuksia ja toiminnallinen rastirata. Osallistujat saivat ensin perusteellisen koulutuksen harjoitteisiin, minkä jälkeen he pääsivät soveltamaan oppimaansa käytännössä yhteisessä, viranomaisten johtamassa harjoituksessa. Tämä rakenne mahdollisti oppimisen ja osaamisen kehittämisen asteittain, varmistaen, että osallistujat olivat valmiita kohtaamaan todellisia haasteita. Sunnuntaina 21. syyskuuta järjestetty yhteinen harjoitus toimi huipentumana, jossa kaikki oppi yhdistettiin ja testattiin käytännössä.


Harjoituksessa mukana eri viranomaisia. Kuvat yllä: Eija Pippola.

HELA25:n arvo ei rajoitu pelkästään osallistujien henkilökohtaiseen valmiuden parantamiseen. Tapahtuma toimi myös alustana viranomaisten ja kolmannen sektorin väliselle vuoropuhelulle ja yhteistyölle. Harjoituksen aikana syntyi arvokasta kokemusta siitä, miten eri toimijat voivat parhaiten toimia yhdessä kriisitilanteissa, ja miten vapaaehtoisten rooli voidaan määritellä selkeästi ja tehokkaasti.

Yhteenvetona voidaan todeta, että HELA25 oli onnistunut ja merkityksellinen harjoitustapahtuma, joka edisti konkreettisella tavalla viranomaisten ja kuntien varautumisvelvoitetta sekä vapaaehtoisten roolien selkeyttämistä suuronnettomuuksien tukitehtävissä. Tapahtuma osoitti, että panostamalla koulutukseen, yhteistyöhön ja johtajuuteen voidaan merkittävästi parantaa Suomen valmiutta vastata tulevaisuuden haasteisiin. HELA25 tarjosi arvokkaita oppeja ja konkreettisia työkaluja, jotka auttavat meitä olemaan valmiimpia – valmiudesta vasteeseen.


Kuvat yllä: Mikko Koljander.

HELA25-tapahtuman järjestivät Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen piiri, Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen (MPK) Pohjanmaan maanpuolustuspiiri, Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa), Etelä-Pohjanmaan pelastuslaitos, Pohjanmaan poliisilaitos, sekä Etelä-Pohjanmaan sosiaali- ja kriisipäivystys. Mukana harjoituksessa olivat lisäksi eteläpohjalaisten kuntien ja Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen edustajia.

Vapaaehtoisia osallistui runsaasti Vapepan eri jäsenjärjestöistä, ja lisäksi mukana oli sosiaali- ja terveysalan järjestöjen edustajia, joille harjoitus tarjosi uudenlaisen mahdollisuuden tutustua valmiustoimintaan.

Harjoitus oli erinomainen esimerkki yhteistyön voimasta – lämmin kiitos kaikille mukana olleille!

 
Kuvat yllä: Vasen kuva, Pirkko Koskela. HELA25 logo, Aki Valonen.

Vapepa Länsi-Suomen logo