Pohjanmaan paikallistoimikunnat

Paikallistoimikunnat Etelä- ja Keski-Pohjanmaan alueella

Vapaaehtoisen pelastuspalvelun paikallistoimikunnan tarkoituksena on sovittaa yhteen alueellaan toimivien järjestöjen, hälytysryhmien ja viranomaisten työtä niin, että vapaaehtoisten valmius toimia viranomaisten apuna on mahdollisimman hyvä. Paikallistoimikunnan toimikausi on kaksi vuotta.

Paikallistoimikuntien toimintaa ohjaa Vapaaehtoisen pelastuspalvelun johtosääntö

Paikallistoimikuntien yhteystiedot

Härmänmaan paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Maria Koski, 041 756 5819 , maikkoo79@hotmail.com
Varapuheenjohtaja Päivi Kultalahti, 0400 239 359, paivi.kultalahti@aisapari.net
Sihteeri Marketta Heikkilä, 050 590 2952, markettaheikkila@jippii.fi

  • Evijärvi
  • Kauhava
  • Lapua
  • Lappajärvi
  • Vimpeli

Lakeuden paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Anne Mattila, 040 560 8918, anne.mattila@ilmajoki.fi
Varapuheenjohtaja Hannu Raja, 050 365 6570, hannu.raja@netikka.fi
Sihteeri Irma Kortesuo, 040 532 1170, irma.kortesuo@liiveri.net

  • Ilmajoki
  • Kurikka
  • Seinäjoki

Suupohjan paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Risto Eloranta, 0400 795 815, risto.eloranta@nastia.fi
Varapuheenjohtaja Tero Mustonen, 040 5300 769, tero.mustonen@saiedu.fi
Sihteeri Tuija Takamäki, 040 705 5801, tuija.takamaki@leadersuupohja.fi

  • Isojoki
  • Karijoki
  • Kauhajoki
  • Teuva

Keski-Pohjanmaan paikallistoimikunta

Puheenjohtaja
Varapuheenjohtaja
Sihteeri

  • Halsua
  • Kannus
  • Kaustinen
  • Kokkola
  • Lestijärvi
  • Perho
  • Toholampi
  • Veteli

Suomenselän paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Petri Karlsson, 050 345 0974, petri.karlsson@gmail.com
Varapuheenjohtaja Jari Mäenpää, 0400 772 215, j.j.maenpaa@suomi24.fi
Sihteeri Jaana Sippola, 040 571 184, jaana.sippola@kuudestaan.net

  • Alajärvi
  • Alavus
  • Kuortane
  • Soini
  • Ähtäri