Toimikunnat, tehtävät ja yhteystiedot

Pohjanmaan maakuntatoimikunta

Vapaaehtoisen pelastuspalvelun Pohjanmaan maakuntatoimikunta käsittää maantieteellisesti Etelä-ja Keski-Pohjanmaan maakunnat. Maakuntatoimikunta tukee myös Pohjanmaan maakunnan alueella toimivia SPR:n suomenkielisten osastojen toimintaa. Maakuntatoimikunnan työn tarkoituksena on yhteen sovittaa vapaaehtoiseen pelastuspalvelutoimintaan osallistuvien valtakunnallisten järjestöjen ja yhteisöjen sekä eri viranomaisten työtä yhden tai useamman maakunnan tasolla niin, että vapaaehtoisten valmius toimia viranomaisten apuna olisi mahdollisimman hyvä.
Maakuntatoimikunnan toimikausi on kaksi vuotta.
Toimikuntien toimintaa ohjaa Vapaaehtoisen pelastuspalvelun johtosääntö

Maakuntatoimikunnan yhteystiedot

Paikallistoimikunnat

Vapaaehtoisen pelastuspalvelun paikallistoimikunnan tarkoituksena on sovittaa yhteen alueellaan toimivien järjestöjen, hälytysryhmien ja viranomaisten työtä niin, että vapaaehtoisten valmius toimia viranomaisten apuna on mahdollisimman hyvä. Paikallistoimikunnan toimikausi on kaksi vuotta.

1. Lakeuden paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Anne Mattila, 040 560 8918, anne.mattila(at)ilmajoki.fi
Varapuheenjohtaja Hannu Raja, 050 365 6570, hannu.raja(at)netikka.fi
Sihteeri Irma Kortesuo, 040 532 1170, irma.kortesuo(at)liiveri.net

  • Ilmajoki
  • Kurikka
  • Seinäjoki

2. Härmänmaan paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Maria Koski, 041 756 5819 , maikkoo79(at)hotmail.com
Varapuheenjohtaja Päivi Kultalahti, 0400 239 359, paivi.kultalahti(at)aisapari.net
Sihteeri Marketta Heikkilä, 050 590 2952, markettaheikkila(at)jippii.fi

  • Evijärvi
  • Kauhava
  • Lapua
  • Lappajärvi
  • Vimpeli

3. Suomenselän paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Petri Karlsson, 050 345 0974, petri.karlsson(at)gmail.com
Varapuheenjohtaja Jari Mäenpää, 0400 772 215, j.j.maenpaa(at)suomi24.fi
Sihteeri Jaana Sippola, 040 571 184, jaana.sippola(at)kuudestaan.net

  • Alajärvi
  • Alavus
  • Kuortane
  • Soini
  • Ähtäri

4. Suupohjan paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Risto Eloranta, 0400 795 815, risto.eloranta(at)nastia.fi
Varapuheenjohtaja Tero Mustonen, 040 5300 769, tero.mustonen(at)saiedu.fi
Sihteeri Tuija Takamäki, 040 705 5801, tuija.takamaki(at)leadersuupohja.fi

  • Isojoki
  • Karijoki
  • Kauhajoki
  • Teuva
  • (Kristiinankaupunki, Kaskinen)

5. Keski-Pohjanmaan paikallistoimikunta

Puheenjohtaja Lars Hagqvist, 046 810 9515, lars.hagqvist(at)gmail.com
Varapuheenjohtaja Jani Puoma-Korvela, 040 964 4534, jani.puomakorvela(at)iki.fi
Sihteeri Elina Itäniemi, 044 748 5488, elina.itaniemi(at)pirityiset.fi

  • Halsua
  • Kannus
  • Kaustinen
  • Kokkola
  • Lestijärvi
  • Perho
  • Toholampi
  • Veteli